Stovykloje gausino sveikuolių gretas
Besiskundžiantiems prastais vasaros orais Šilalės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro organizuotos „Sveikatingumo ugdymo stovyklos 2017“ dalyviai įrodė, kad, norint laisvalaikį leisti turiningai, jis visai nesvarbus. Praėjusią savaitę kaimo turizmo sodyboje susirinkę įvairaus amžiaus stovyklautojai kasdien mankštinosi, maudėsi tvenkinyje ir dalyvavo žygiuose. O kur dar įvairios paskaitos bei vegetariškas maistas su Lietuvos sveikuolių sąjungos atstovais.
Bagdonų kaime esančioje sodyboje „Mėlynoji banga“ įsikūrę stovyklautojai buvo pasiryžę bet kokiu oru praleisti septynias smagias dienas sveikatingumo ugdymo stovykloje. Kilnaus tikslo – per savaitę išmokti gyventi bent šiek tiek sveikiau – siekti padėjo Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė, viceprezidentė Lukrecija Augustaitytė ir kt.
Stovyklautojai buvo suskirstyti į tris grupes pagal amžių: vaikai, paaugliai ir suaugusieji. Jiems buvo suplanuoti įvairūs atskiri užsiėmimai. Tačiau bendra mankšta vyko bet kokiu oru visiems kartu.
„Norinčiųjų atvykti į šią stovyklą buvo itin daug. Kadangi ji organizuojama jau ketvirti metai, kai kurie stovyklautojai čia grįžta ne pirmą kartą. Tiesa, sulaukėme pageidavimų ir iš kitų rajonų, tačiau pirmenybę teikėme savo krašto žmonėms“, – tikina viena iš stovyklos organizatorių, Šilalės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Loreta Petkuvienė.
Jos duomenimis, proga pastovyklauti pasinaudojo 43 vaikai ir tiek pat suaugusiųjų. Kadangi sodybos patalpose vietos visiems neužteko, keletas jų ryžosi apsigyventi palapinėse.
Pasak direktorės, stovyklautojų užimtumu rūpinosi šilališkių pakviesti Lietuvos sveikuolių sąjungos atstovai.
Suaugusiems stovyklautojams paskaitas apie negalavimų gydymą augalais skaitė žolininkas Virgilijus Skirkevičius, apie asmeninio efektyvumo auginimą bei kūrybiškumo galių išlaisvinimą kalbėjo žurnalistė, švietimo ir verslo konsultantė Lidija Laurinčiukienė. Lektorius, natūralios medicinos atstovas Liudvikas Šalčius mėgino atskleisti jaunystės ir grožio išsaugojimo formulę bei vedė praktinį užsiėmimą „Sąnarių ir vidaus organų savimasažas“. Socialinė pedagogė ekspertė Dalė Daiva Gasparavičiūtė pasakojo apie veido bruožų įtaką mūsų gyvenime ir apie tai, ką jie lemia. Kasdien po teorinių paskaitų vykdavo praktiniai užsiėmimai, skirti dalyvių sveikatai gerinti: muzikos terapijos su gongais, šokio terapijos, aromaterapijos seansai ir pan.
Paaugliams užsiėmimų ir pramogų taip pat buvo gausu, tad nuobodžiauti nė vienam neteko. Lektorius, šeimos santykių ekspertu prisistatantis Vaidas Arvasevičius kalbėjosi su jais ne tik apie tarpusavio bendravimą, draugų ir bendraminčių paieškas, bet ir žengimą į suaugusiųjų pasaulį. Pasak jo, kad paaugliams šis procesas nebūtų sudėtingu ir komplikuotu, pravartu susipažinti su tam tikromis taisyklėmis, kurias žinant, įmanoma susidoroti su visais sunkumais.
Mažieji sulaukė įdomių kūrybinių dirbtuvių. Jiems Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aušra Ralytė vedė praktinius užsiėmimus apie agresijos ir pykčio grandinės sustabdymą – praktinis pykčio grandinės vaizdavimas, kai visas pyktis apsisukęs ratu grįžta jo siuntėjui, pasirodė visiems labai linksmas. Lietuvos sveikuolių sąjungos narė Sigita Juzumaitė papasakojo vaikams apie sveiką gyvenseną: pasak jos, kuo anksčiau ją pasirinksi, tuo geriau.
Jaunimui ir vaikams kūrybinėse dirbtuvėse ne tik patiko piešti ant akmenėlių, žaisti įvairius žaidimus grupėse, bet ir įspūdžių paliko kasdienės maudynės bei du žygiai.
Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Lukrecija Augustaitytė sakė mokiusi suaugusiuosius pabūti šiek tiek vaikiškais ir nebijoti atskleisti savo nerūpestingą ir džiugų „aš“.
„Pažiūrėkite, kaip visi džiaugiasi, kai gimsta žmogus. Augdamas vaikas dažnai šypsosi dėl menkiausio dalyko. Tačiau suaugę mes neretai tą džiaugsmą pamirštame ir gyvename perdėm surimtėję, paskendę savuose rūpesčiuose. Bet mūsų „aš“ dėl amžiaus nesikeičia, tik mes patys jį paslepiame. Atradus tą džiaugsmą iš naujo, dažniau nusišypsojus, kur kas lengviau ir smagiau gyventi“, – teigia L. Augustaitytė.
Uždarymo renginyje suaugusieji dėkojo už paskaitas, užsiėmimus, deklamavo eiles. Tuo tarpu jaunosios kartos atstovai pademonstravo paruoštą bendrą šokį bei spektaklį apie patirtį stovykloje. Jame atsispindėjo vaikų nenoras stovyklos pradžioje eiti maudytis, nes šalta, daryti mankštą, nes tingisi, valgyti vegetarišką maistą, nes neskanu. Tačiau moralas aiškus: visi šie užsiėmimai tapo įdomūs, o vegetariškas maistas pasirodė besąs gardus. Tuo labiau, jog per savaitę įgyti vegetariškos mitybos įgūdžiai buvo įtvirtinti ir praktiškai: čia pat buvo iškepta duona ir nuostabus pyragas, užplikyta žolelių arbata. Moterys, atsisveikindamos su virtuvės šefe Giedre Šadbariene, dovanų gavo ir duonos raugo indelį.
Morta MIKUTYTĖ
Algimanto AMBROZOS nuotr.